ARGON – gaz obojętny do gaszenia pożarów wewnątrz budowli

Gaz obojętny ARGON, jakim wypełniane są butle gaśnicze i systemy przeciwpożarowe jest jednym z popularniejszych gazów wykorzystywanych w systemach gaśniczych ze względu na to, że jest w stanie ugasić pożar typu A, B i C, jak również nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Argon http://dekk.pl/dlaczego-gazy-obojetne-sa-najbezpieczniejsze-dla-ludzi.html to gaz, jaki wykorzystywany jest do napełniania instalacji przeciwpożarowych i jaki bardzo często występuje w mieszankach z azotem, bądź azotem oraz dwutlenkiem węgla. W zależności od zapotrzebowania i systemu wykorzystywanego w budynku.

 

Argonem wypełniane są stałe urządzenia gaśnicze wykorzystywane do ochrony mienia przed spaleniem, jak również pomieszczeń w budynkach, w tym ludzi. Jest to gaz obojętny, jaki ze względu na to, że nie szkodzi ludziom, może być wykorzystywany w biurach, jak również miejscach, obok których przebywa człowiek. Znakomicie spełnia również swoją rolę przeciwpożarową w serwerowniach, w bibliotekach oraz muzeach. Wszędzie tam, gdzie dotąd sprawdzające się systemy pod postacią wodnych systemów gaśniczych nie mogą być zastosowane ze względu na szkody jakich dokonują.

 

Świat cyfrowy a zabezpieczenia przeciwpożarowe

Świat cyfrowy nabiera tempa, coraz częściej bazujemy na różnego typu urządzeniach elektronicznych, wymagających dostępu do prądu. Niestety w niekontrolowanych sytuacjach może dojść do spięcia elektrycznego, czego wynikiem może być wybuch pożaru. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, warto jest wcześniej pomyśleć o bezpiecznych systemach przeciwpożarowych, których na rynku jest spora ilość. Dzięki zdecydowaniu się od razu na montaż tego typu instalacji możemy uniknąć tragedii, zarówno, jeśli chodzi o utratę cennych danych, materiałów, dokumentów, pamiątek, zabytków, książek, urządzeń, sprzętów elektronicznych, jak również życia i zdrowia ludzkiego. Użycie gazów do gaszenia pożarów, jakie są neutralne dla środowiska i człowieka, to świetny pomysł. Tym bardziej, że można w takim przypadku liczyć na instalacje rozlokowane w wielu pomieszczeniach, alarmujące od razu o zdarzeniu i automatycznie wypełniające wnętrza gazem. ARGON to gaz, który redukuje do minimum zawartość powietrza w atmosferze pomieszczenia, dzięki czemu ogień nie ma prawa się rozprzestrzeniać. Tym bardziej, że redukcja powietrza wynosi do dwunastu procent, a ogień, aby mógł się szerzyć i utrzymywać potrzebuje minimum piętnastu.

 

ARGON, jako gaz szlachetny

Argon należy do grupy gazów szlachetnych, obojętnych dla środowiska naturalnego, jaki wpisuje się doskonale w projekty przeciwpożarowe od lat. Co więcej jest to jeden ze składników wpisujących się w skład powietrza. Używany w pomieszczeniach ze sprzętem nie niszczy go, nie osadza się na nim, nie powoduje zwarć, w żadnym stopniu nie ingeruje w urządzenia, jakie mają być przez niego chronione w przypadku wybuchu pożaru.