Czym są nasadzenia zastępcze drzew?

Wycinka drzew, choć nie jest dobrym rozwiązaniem, czasem jest po prostu konieczna, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie robione są kolejne inwestycje. Nie musisz jednak płacić dużych kwot za takie działania, bo jest rozwiązanie – możesz zdecydować się na zastępcze nasadzenia drzew. To realna rekompensata za straty, jakie wyrządza wycinka w jednym miejscu. To zresztą nie tylko tańsze rozwiązanie, ale także dobry gest w stronę planety i ludzi. Zdecydowanie częściej wydawane są decyzje na wycinkę drzew, gdy proponowane są w zamian zastępcze nasadzenia drzew http://gcl.com.pl/drzewa-w-miescie-systemy-i-sposoby-nasadzen/.

Zastępcze nasadzenia drzew – jak się do tego zabrać?

Gdy już zapadła decyzja, że na danej działce niezbędna jest wycinka drzew i po wstępnym przeanalizowaniu za i przeciw wybraliście zastępcze nasadzenia drzew, musicie podejść do tematu na spokojnie. Najpierw upewnij się, czy na twojej działce w ogóle jest możliwość wykonania zastępczego nasadzenia drzew. W takim przypadku wszystko było znacznie prostsze, bo wymagany jest jedynie projekt, który uwzględnia odpowiednie gatunki i parametry roślin, a następnie złożyć go do odpowiedniej jednostki. Schody zaczynają się wtedy, gdy na twojej działce nie ma szans na zastępcze nasadzenia drzew.

To jednak nie koniec świata. Jest jeszcze kilka rozwiązań, po które możesz sięgnąć!

Nasadzenia drzew na innej działce prywatnej – np. u sąsiada, przyjaciela czy rodziny. Jeśli znasz kogoś, kto się na to zgodzi i chętnie przyjmie na swojej posesji kilka nowych drzew i krzewów, możesz przedstawić projekt zastępczego nasadzenia drzew na jego działce. Wymaga to zwrócenia się do urzędu z prośbą o danie możliwości nasadzenia zastępczego na innej niż własna działka z dołączonym wcześniej wspomnianym projektem.

Zastępcze nasadzenia drzew na innej działce gminnej. Jeśli nie masz możliwości zastępczego nasadzenia drzew u siebie lub przyjaciół czy rodziny, a zależy ci na wycince drzew na swojej działce, możesz zwrócić się do swojej gminy o prośbę wskazania odpowiedniego miejsca w gminie, w którym mógłbyś przeprowadzić zastępcze nasadzenia drzew w zamiast za wycinkę. Czy to realne? Tak, gdyż często gminy posiadają pola zaplanowane pod zazielenienie, jednak brakuje na działania pieniędzy w budżecie.

Nasadzenia krzewów zamiast drzew. Gdy już wszystkie inne rozwiązania zostaną wyczerpane, możesz także spróbować zamienić nasadzenia drzew na nasadzenia krzewów. Przelicznik tego, ile krzewów powinieneś zasadzić zamiast jednego drzewa, będzie ustalony przez urzędnika, do którego zgłosisz się ze swoją prośbą. Najczęściej na jedno drzewo przypada 10 krzewów.

Zastępcze nasadzenia drzew – projekt

Najważniejsze jest to, by projekt nasadzenia drzew został przygotowany na mapie zasadniczej lub mapie do celów projektowych z zachowaniem skali 1:500. Istotne jest poprawne zaznaczenie lokalizacji drzew i krzewów, ale także opisy projektowane gatunków i odmian oraz dokładne określenie ich ostatecznej ilości. Częstym brakiem jest specyfikacja sadzonych drzew, przez której brak urząd może odrzucić wasz wniosek. Najczęściej chodzi tu o wielkość obwodu pnia.