Projektowanie 3d

Ze względu na to, że modelowanie i wydruki przestrzenne stają się coraz prężniej rozwijającą się techniką, warto jest posiąść wiedzę na temat tego, jak wygląda projektowanie 3D. Modelowanie trójwymiarowe jest bardzo przydatne w dziedzinach obejmujących nauki techniczne, budowlane, architektoniczne czy medyczne. Na czym polega projektowanie 3D http://3dream.pl/projektowanie-cad/?

Jak zrobić model 3D?

Oczywiście najpierw musimy zacząć od odpowiedniego pomysłu. Możemy zrobić szkic na kartce papieru, stworzyć niejako pierwowzór, który pozwoli na późniejsze wykonanie projektu 3D w odpowiednim, przeznaczonym do tego programie. Obsługa programów, które pozwalają zaprojektować odpowiedni model 3D zależy od stopnia ich zaawansowania.

Jeśli w dziedzinie projektowania 3D chcemy się spełniać zawodowo, warto zainwestować w specjalistyczny kurs. Istnieje wiele ofert – często nawet nie trzeba wychodzić z domu, gdyż wiele firm organizuje płatne kursy odbywające się zdalnie. Dostępnych jest wiele poziomów zaawansowania. Począwszy od osoby kompletnie raczkującej w temacie projektowania 3D, poprzez średniozaawansowanego entuzjastę tej dziedziny, skończywszy na osobach, które chcą stale ulepszać swój warsztat.

Projektowanie 3D – co można stworzyć?

Liczba możliwości jest tak naprawdę nieograniczona. Ilość dostępnych programów, zarówno tych darmowych jak i komercyjnych jest naprawdę szeroka, a to z kolei pociąga za sobą możliwość projektowania 3D dowolnych modeli.

Bardzo popularnym wykorzystaniem programów stworzonych na potrzeby projektowania 3D jest konstruowanie budynków. Jednakże jest to zaledwie jedna z możliwości tego typu oprogramowania, bowiem równie dobrze można zaprojektować zabawki czy biżuterię. Oprócz tego można także m.in. stworzyć dekoracje wnętrz oraz zaprojektować przestrzeń wokół budynku.

Projektowanie 3D w programie

Jeśli chodzi o oprogramowanie, które pozwala na tworzenie odpowiednich, interesujących nas projektów 3D, ich wybór jest ogromny. Dostępnych jest bowiem mnóstwo programów darmowych, ale również i komercyjnych, które oferuję naprawdę bardzo szeroką gamę różnorodnych opcji. Jeśli dopiero zaczynamy poznawać tajniki projektowania 3D, warto jest zaopatrzyć się w jeden z wielu darmowych programów, którego obsługa nie nastręczy większych trudności.

Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób możemy operować całym procesem projektowania 3D. Na początek optymalnym rozwiązaniem jest wypróbowanie swoich umiejętności na tworzeniu jak najprostszych modeli. Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że albo wybieramy gotowe projekty 3D dostępne w programie i zwyczajnie próbujemy je przerobić, albo możemy tworzyć proste bryły z gotowych „klocków”.

Co umożliwia program do projektowania 3D?

Programy przeznaczone do projektowania 3D pozwalają nie tylko na stworzenie konkretnych modeli trójwymiarowych. Możliwe jest również łączenie poszczególnych elementów, nakładanie różnorodnych tekstur czy zredukowanie nierówności, które pojawiają się w toku projektowania przestrzennego. Dokładne przeprowadzenie ostatniej wymienionej czynności ma na celu zwiększenie jakości przeprowadzanego w dalszym toku wydruku 3D.

Należy również wspomnieć o tym, że podczas wybierania oprogramowania służącego do projektowania 3D warto zwrócić uwagę na to, czy dany program obsługuje różnorodne formaty plików, np. STL, STEP, DAE, OBJ, IGES czy DXF. Oczywiście im jest dostępnych więcej rozszerzeń, tym lepiej, gdyż zwiększa to nasze możliwości w czasie projektowania 3D. Należy zwrócić także równowagę na to, czy dany program jest kompatybilny do oprogramowania przeznaczonego do tworzenia wydruków 3D.